Ana Menü

Peki Ya Siz?

Herkes etrafındaki, özellikle yakın ilişki içinde olduğu insanların değişmesi gerektiğini düşünür ve ister.

– Eşimi hipnoz eder misiniz sigarayı bırakması için? ya da,

– Gelinimi hipnoz eder misiniz?

– Hipnoz eder misiniz…………………( boşluğu siz doldurun yakın ilişki içindeki insanlarla)

Eminim ki bütün hipnozcular bu tür sorulara maruz kalıyorlardır. Hipnoz uzmanı olduğumu öğrenen bircok kişi bana buna benzer sorular yöneltiyor.

Herkes etrafındaki, özellikle yakın ilişki içinde olduğu insanların değişmesi gerektiğini düşünür ve ister. Herkesin birilerinden, birşeylerden şikayeti vardır.

Bu soruyla karşılaştığımda gülümserim. Bilirim ki birileri ya da bir şeyler onu rahatsız ediyor ve bununla nasıl başa çıkacağını bilmiyor. Eğer insanları dikkatle dinlerseniz, fark etmeden kendileri hakkında özellikle sorunları hakkında üstü örtülü olarak çok bilgi verdiklerini fark edersiniz. Adı telaffuz edilmemiş sorunu bu şekilde tespit ederseniz onlara yardım etmeniz kolaylaşır.

Yardım istemeyen hiç kimseye yardım edemezsiniz. Kimse edemez. Kendileri isteyene kadar. Karşısındakini değiştirmeye çalışan biri ile karşılaştığımda nazikçe düşünmesini ve fark etmesini sağlamaya çalışırım ki o sorunu çözecek kişi kendisidir.

Bunu doğru sorular sorarak yaparım.

Doğru soruyu sormak, dikkatli dinlemek kadar önemlidir. Sorular sayesinde düşünmeye başlar. Düşündükçe yeni sorular üretecek ve tabi yeni cevaplar. Sonunda da kendisi keşif yapacak.

Genelde danışanlar nerden başlayacaklarını bilemezler. Doğru soru sorarak onlara bir başlangıç noktası vermiş olursunuz.

Yaşadığım bir tecrübe ile açıklamak isterim.

Spor salonunda ( New York’ta ) orta yaşlı bir hanımla sohpet ederken hipnoz uzmanı olduğumu öğrendi. İlk sorusu ‘ Gelinimi hipnoz eder misin? ‘ oldu. Gülümsedim. Sordum. ‘ Kendinde değişiklik yapması gerektiğini mi düşünüyorsunuz?’

– Evet, elbette, dedi.

– Hangi huyunu değiştirmeli sizce?

– 45 tane kredi kartı var.

Aslında burada gerçekten bir sorun var ama kayınvalidenin değil bu sorun.

-Gelininiz ne düşünüyor bu konuda?

-Ohh, o çok mutlu.

– Peki, oğlunuz?

– Aldırış etmiyor, önemsemiyor.

– Neden?

Düşünmeye başladı.

Sessizce onu izledim, hiç bölmedim. Zaten bir cevap da beklemiyordum. Cevabı biliyordum. Onun fark etmesini, keşfetmesini bekledim.

Kartımı aldı. Bir hafta sonra aradı ve doğru soruyu sordu.

– Beni hipnoz eder misiniz?

Ben yine sorumu sordum;

– Neden sizi hipnoz etmemi istiyorsunuz?

Başarılı olmak için danışanınızın isteğini anlamak çok önemlidir. Danışan ile aynı sayfada olmalısınız. Doğru soru sormak görüldüğü gibi çok çok önemli. Örneğimizdeki kayınvalide bu noktaya o sayede ulaştı. İç sorular ve iç cevaplar daima acı vericidir. Bu yüzden insanlar kendi kendilerine sorunları ile yüzleşemezler, onları yok sayarlar.

İşte şimdi hipnoz uzmanı görev başında kendisini olumsuz duygu, düşünce ve alışkanlıklardan özgürleştirmek isteyen danışanı ile çalışmaya.

Bu örnekteki kadar kolay olmaz her zaman insanları sorunları hakkında düşünmeye sevk etmek. Yine yapılması gereken şey doğru sorular sormaya devam etmek. Özellikle erkekler sorunları hakkında konuşamaz ve duygularını tarif etmekte zorlanırlar.

Herkes anlaşılmak ister. En büyük ihtiyacımız budur. İyi bir hipnozcu bunu bilir.

Biz insanlar hep karşımızdakini değiştirmeye , ‘ düzeltmeye ‘ çalışırız. Ondan sonra hayat harika olacaktır çünkü, değil mi?

İnsanlar anladığı zaman cevaplar ve anahtarlar içimizde olduğunu  karşı tarafı değiştirme isteğini bırakacaklardır. Biz onlara ‘ Peki, ya siz? ‘ sorusuyla yardım etmeye başlayabiliriz.

Lily Lale Yilmaz
28 Ekim 2014
New York

Diğer Makaleler

Başarımın Sırrı Nedir?

Başarımın Sırrı Nedir?

Hipnoz Bilmecesi

Hipnoz Bilmecesi

Akmayan Gözyaşlarını Görebilmek

Akmayan Gözyaşlarını Görebilmek